بلاگ

خرداد ۱۸, ۱۳۹۴

جوملا یا ووردپرس

     سیستم های مدیریت محتوا بر اساس زبان برنامه نویسی php نرخ رشد و توسعه وب سایت ها را به صورت قابل توجهی افزایش داده و کار ایجاد وب سایت تقریبا از انحصار برنامه نویسان حرفه ای خارج شده تا جاییکه بسیاری از امکانات عمومی مورد نیاز تحت وب را امروزه می توان با سیستم های مدیریت محتوا ایجاد نمود.

     تنوع در تم های مختلف و امکانات موجود در پنل مدیریتی این سیستم ها پاسخگوی مناسبی در جهت رفع نیاز کاربران و متقاضیان ایجاد و طراحی سایت بوده است. رشد این سیستم ها بر اساس تکنولوژی روز برنامه نویسی وب و اصول طراحی وب سایت سئو پذیری آنها را نیز در بالاترین سطح ممکن قرار داده است. کافی است محتوای منتشر شده در این سیستم های مدیریت محتوا و وب سایت مجهز به آنها یک محتوای سازگار با اصول سئو باشد. یعنی مقدار استاندارد کلمات کلیدی بر اساس میزان ۲ الی ۴ درصد در متن موجود باشد و مطلب به صورت کاربردی و شیوا بتواند حول محور کلمات کلیدی بسط پیدا کند. در صورتی که تمامی مراحل فوق رعایت گردد شما گام موثری در داشتن یک وب سایت خوب برداشته اید. در مقالات و نوشته های پیشین هم اشاره کرده ایم که شرط یک سئو کامل داشتن یک سایت خوب نیست اما این مبحث را می خواهیم در راستای طراحی بر اساس سیستم های مدیریت محتوای آماده پیش ببریم.

     جوملا یکی از معروف ترین سیستم های مدیریت محتوا بر اساس زبان برنامه نویسی php برای طراحی سایت می باشد. جوملا شاید در این زمینه قدیمی ترین نامی باشد که برای اهل فن در این زمینه آشناست. تاریخچه این سیستم به سال ۲۰۰۱ برمی گرده اما خیلی زود به تموم زبون های رایج در اینترنت ترجمه و انتشار پیدا کرد. برای ثبت اطلاعات و تراکنش های داده ای از بانک اطلاعاتی Mysql در این سیستم مدیریت محتوا استفاده می شود. البته این سیستم به مرور زمان قالب های متنوعی رو به بازار عرضه کرد که علی رغم زمان بر بودن آموزش موجب محبوبیت بیشتر آن شد. هر چند تحولی در طراحی سایت صورت گرفت اما بر اساس تحلیل های صورت گرفته کاربران باز هم به دنبال راحتی و تسریع در کار طراحی و بارگذاری وب سایت های خود بودند. خارج از جزئیات و پیچیدگی های به وجود آمدن سیستم مدیریت محتوای وردپرس سال ۲۰۰۵ را می توان سال ظهور و بعد از توسعه قالب های این سیستم دانست. شاید مدت زمان قابل توجهی طول کشید تا این سیستم بتواند محبوبیت جوملا را در جامعه طراحی سایت ایرانی به دست بیاورد. اما به هر حال بعد از مدتی این موضوع برای همگان به صورت مشهودی معین گردید که سیستم وردپرس به مراتب از سیستم جوملا سبک تر، کم حجم تر و دارای کاربری آسان تری در پنل مدیریتی می باشد. این موضوع موجب گردید حجم قابل توجهی از وب سایت ها توسط وردپرس ایجاد و توسعه داده شوند. حال بحث این موضوع هم داغ است که آیا سیستمی توانایی کنار زدن وردپرس را دارد؟

     این موضوع که وردپرس توانسته قالب های بسیار متنوع با سرعت بارگذاری بالا را ارائه دهد بر اهل فن آشکار و هویدا است. بنابراین اینکه به سادگی موضوع کنار زدن وردپرس مطرح باشد دور از واقعیت به نظر می رسد. اما به هر حال ممکن است امکانات خاص موجب گردد تا شما به اجبار از سیستم های متن باز دیگری استفاده نمایید. به هر حال طراحی وب سایت وابسته به تحلیل های قوی در چندین زمینه می باشد که کاملا از هم مستقل هستند. به عنوان مثال در طراحی رابط گرافیکی کاربر تمامی آنچه که شما به عنوان جذابیت در نظر می گیرید را در قالب های وردپرس و شاید تا حدودی جوملا مشاهده نمایید. در مواردی حتی می توان از این تحلیل ها به عنوان الگو نیز استفاده نمود. واقعیت موضوع این است که ایده های طراحی وب سایت همواره در موارد خارجی دارای جذابیت بیشتری نسبت به سایت های ایرانی مشابه است. با بومی سازی این موارد می توان همان جذابیت را با توجه به فرهنگ کشورمان بومی سازی نمود.

      لازم به ذکر است کمی در رابطه با افزونه های وردپرس نیز با هم صحبت کنیم. شاید یکی از نکات تحلیلی قوی در زمینه توسعه وردپرس وجود افزونه ها و ماژول هایی است که کار طراحی سایت را بسیار آسان ساخته است. تا جایی که شما با چندین کلیلک می توانید افزونه هایی را در اختیار داشته باشید که حتی تراکنش هایی را با بانک اطلاعاتی شما دارند. به عنوان مثال یکی از این افزونه ها فرم ساز می باشد که تعداد کمی هم ندارد. Visual form builder و ۷ solid form builder از جمله این افزونه ها می باشند. لذت ارتباط با بانک اطلاعاتی و پایگاه داده در یک برنامه تحت وب یا همون چیزی که به عنوان وب سایت میشناسیم احساسی است که ورپرس با افزونه های متنوع خودش در اختیار طراحان وب سایت قرار میده.

     ما در گروه فنی سئوروید تلاش داریم تا با ارائه خدمات طراحی سایت شما را در تجارت آنلاین خود موفق سازیم.

طراح وبسایت در تهران , ,
درباره ما گروه فنی سئوروید

در یک تعامل سازنده موفق به تشکیل یک گروه کاری شده‌ایم که برآیند آن رضایت مشتریان عزیزمان است. فعالیت در گروه ما فقط در یک راستا صورت می گیرد و آن هم حرکت بدون حاشیه به سمت رفع نیازهای اساسی هر مشتری و پرهیز از هزینه‌های اضافی.

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *