بلاگ

فروردین ۲۲, ۱۳۹۴

معرفی MVP در برنامه نویسی اندروید

معرفی MVP در برنامه نویسی اندروید :

      مدل mvp)Model-View-Presenter) یک الگوی پیشرفته را جهت جدا سازی دو لایه view و لایه زیر تر که کد ها در آن قرار می گیرند تعریف می کند. این مدل در اصل برگرفته از مدل mvc می باشد و بیشتر در جهت طراحی رابط کاربری مورد استفاده قرار می گیرد.
Model در اصل همان دیتا و اطلاعاتی است که برای نمایش استفاده می شوند. ( رابط کاربری )
View رابطی برای نمایش لایه model می باشد و اقدامات و رویداد های کاربر را هدایت و مسیر دهی می نماید.تمامی آنچه شما در قالب فرم های مختلف بعد از انجام هر عملی از سمت کاربر در برنامه مشاهده می نمایید در این لایه طراحی می گردد و در نظر گرفته می شود.

1  معرفی MVP در برنامه نویسی اندروید 1

     لایه Peresenter در اصل یک لایه میانی می باشد که با هر دو لایه view و model در ارتباط می باشد. در برخی از موارد از لایه مدل با عنوان منطق تجاری نیز نام برده شده است. فرض کنید شما در پایگاه داده خود تعدادی از اسامی کاربران یک نرم افزار را ذخیره نموده اید. هنگامی که می خواهید تعداد مشخصی از این اسامی انتخاب شود و در رابط کاربری به نمایش گذاشته شود باید یک query بر روی پایگاه داده خود تعریف نمایید. این query در لایه Peresenter ایجاد می گردد سپس عملیات مورد نظر در لایه model انجام شده و در نهایت نتیجه کار به لایه view جهت نمایش در رابط کاربری انتقال داده می شود.
برای درک بیشتر این مفهوم شما می توانید کدهای مربوط به پروژه Mosby را از سایت Github دانلود کرده و توابع و رویداد های هر لایه را بررسی نمایید. ماژول مرکزی این پروژ شامل دو کلاس به نام های MosbyActivity و MosbyFragment می شود. در فرصت بعدی قسمت های مختلف کد این پروژه توضیح داده خواهد شد.

فاضل شجاعی- کارشناس برنامه نویسی اندروید در گروه فنی سئوروید

مقالات اندروید , , , , , , , , , , ,
درباره ما گروه فنی سئوروید

در یک تعامل سازنده موفق به تشکیل یک گروه کاری شده‌ایم که برآیند آن رضایت مشتریان عزیزمان است. فعالیت در گروه ما فقط در یک راستا صورت می گیرد و آن هم حرکت بدون حاشیه به سمت رفع نیازهای اساسی هر مشتری و پرهیز از هزینه‌های اضافی.

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *