دی ۱۸, ۱۳۹۴

نکاتی برای بهینه سازی آدرس صفحات سایت

بهینه سازی سایت  نکاتی برای بهینه سازی آدرس صفحات سایت 553575afb55976

۱۵ تکنیک بهینه سازی آدرس صفحات یک سایت

     تجربه به ما نشان داده است که یکی از مهمترین معیارهای سئو ساختار آدرس صفحات می‌باشد. نکاتی که در ادامه مطرح خواهد شد، ممکن است بر روی بسیاری از صفحات وبسایت شما قابل اعمال نباشد و یا تغییر آن‌ها در میانه راه منطقی نباشد. اما در صورت اعمال شدن این موارد وبسایت شما به حالت ایده آل خواهد رسید. بنابراین قبل از طراحی باید این نکات را در نظر داشته باشیم. موتورهای جستجو گوگل و بینگ در خیلی موارد در مورد سئو از جمله آدرس صفحات اختلاف نظر دارند اما مهمتر از آن ها کاربردی بودن وبسایت ما برای کاربران می باشد.

۱- در صورت امکان، یک دامنه و حداکثر یک زیر دامنه را استفاده کنید.

     نمی توان طبق مثال های مختلف تجربی به یقین گفت که “تغییر مطالب از زیر دامنه به زیر پوشه” باعث بهبود سئو و ترافیک سایت” و یا بر عکس آن ” انتقال محتوای سایت از زیر پوشه به زیر دامنه” باعث کاهش کیفیت بهینه بودن سایت و کاهش ترافیک می شود.

     این توضیحات دلیلی برای عدم استفاده از زیر دامنه نیست، اگر به فرض مثال برای “بلاگ” سایت راهی به جز زیر دامنه نداشتید وجود آن بهتر از نبودن آن است اما همیشه بهتر است مطالب در زیر پوشه های سایت باشند. برای توضیحات بیشتر به این مقاله مراجعه فرمایید.

۲- لینک سایت خود را برای بازدید کننده ها انتخاب کنید.

     لینک یک صفحه از سایت شما یکی از اجزای جدایی ناپذیر سئو برای سایت شما می‌باشد. واضح بودن یک لینک هم برای بازدید کننده‌ها هم برای موتورهای جستجو دوست داشتنی و قابل احترام است! در ضمن به این نکته دقت کنید که نیاز نیست تمام عنوان را در لینک صفحه قرار دهید بلکه تنها کلماتی که مرتبط با مطلب شما هستن برای قرار دادن در آدرس آن صفحه کافی است.

    تصویر زیر یک مثال واضح از این نکته را نشان می دهد. بخش آبی رنگ یکی از ایده آل ترین آدرس‌های موجود برای بازدید کنندگان است و مشتاقانه بر روی این لینک کلیک خواهند کرد. مورد دوم یعنی لینک سبز رنگ به کاربر بعد از کلیک بر روی آدرس نشان می دهد که آیا راه درستی را آمده است یا خیر؟ به وضوح نمیتوان گفت که آیا با کلیک بر روی این لینک به هدف خود خواهیم رسید یا خیر. مورد سوم لینک قرمز رنگ برای کاربران و یا موتورهای جستجو اصلا گزینه مناسبی نمی باشند. لذا بیشتر افراد از کلیک بر روی آن ها صرفه نظر می کنند.

54daf2683e1285.94585673  نکاتی برای بهینه سازی آدرس صفحات سایت 54daf2683e1285

۳-وجود کلمه کلیدی در آدرس صفحه.

چند دلیل برای استفاده کلمات کلیدی در آدرس صفحه یا URL وجود دارد:

دلیل اول: وجود کلمات کلیدی در آدرس صفحه برای افرادی که آدرس صفحه شما را در شبکه های اجتماعی، تبلیغات ایمیلی و یا متون مختلف می بینند بسیار مفید می باشد. مانند تصویر زیر بعد از ایستادن بر روی یک لینک در صفحه وب در گوشه سمت چپ پایین صفحه  آدرس لینک قابل مشاهده است که اگر کلمه کلیدی ما در آن آدرس قابل مشاهده باشد کاربران بیشتری روی آن لینک کلیک می کنند.

بهینه سازی لینک  نکاتی برای بهینه سازی آدرس صفحات سایت

دلیل دوم: در صورتی که تنها کلمات کلیدی در آدرس یک صفحه وجود داشته باشد، و مواردی اضافه مثل اعداد یا نمادها در آدرس صفحه نباشند، این آدرس به سادگی کپی شده و در مکان های دیگر چسبانده می شود.

دلیل نهایی: زمان مشاهده این کلمات در آدرس صفحات پس از نمایش در نتایج جستجو، کاربران از بین چند گزینه شما را انتخاب خواهند کرد. تصویر زیر را ببینید.

54db01cec33686.82453535  نکاتی برای بهینه سازی آدرس صفحات سایت 54db01cec33686

۴- باید چند آدرس که یک محتوا را نشان می دهند را استاندارد سازی کنیم.

      اگر در صفحات وبسایت خود چند صفحه را دارید که که یک محتوا با شباهت بالا را نشان می‌دهند با استفاده از تغییر مسیر ۳۰۱ و یا دستور rel=canonical ( به فرض مثال در حالتی که یک نسخه از یک محتوا برای پرینت گرفتن وجود دارد) استاندارد سازی کنیم.

      محتوای تکراری تنها در حالتی که برای تعداد بالایی صفحه دریک وبسایت وجود داشته باشد، به عنوان جریمه توسط موتورهای جستجو محسوب خواهد شد، اما نکته حائز اهمیت  در این میان دوگانگی به وجود آمده برای کاربران و از دست رفتن ترافیک و عدم تقویت یک صفحه فرود برای وبسایت شما می باشد. به عنوان مثال اگر صفحه A تعداد خاصی بازدید را به خود اختصاص می دهد و صفحه A2 هم تعداد خاص دیگری اما با این فرض که A2  محتوای تکراری A می باشد، با استاندارد سازی این صفحات پیج A از بازدید و رتبه بهتری برخوردار خواهد شد.

۵- محتواهای پویا را از آدرس صفحات حذف کنید.

     هر چند تعداد زیادی از سیستم ها مدیریت محتوا که طراحی سایت با آن ها انجام می شود تلاش زیادی برای حذف این آدرس های پویا کرده اند اما باز هم این آدرس‌ها در بسیاری از صفحات در جستجوها مشاهده خواهد شد.

     اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی، ارسال لینک در ایمیل و … از روش های افزایش بازدید یک صفحه می باشد که با این روش از بین خواهد رفت. برای اصلاح این  مسئله این ابزارها را مشاهده کنید.

mod_rewrite

ISAPI rewrite

URL Rewrite Module

۶- کوتاه بودن بهتر است!

      همه ما آدرس‌های کوتاه تر را چه در دنیای واقعی و چه مجازی ترجیح میدهیم. لذا باید سعی کنیم آدرس یک صفحه وب بسیار کوتاه باشد. حد پیشنهاد شده برای آدرس یک صفحه وب ۵۰ تا ۶۰ کاراکتر می باشد.

     موتورهای جستجو قابلیت نمایش و جستجو در کاراکترهای بیشتری را دارند ۱۰۰ کاراکتر و یا بیشتر، اما بحث اصلی کاربران است که باید تعداد کاراکترهای معقولی برای مشاهده داشته باشند. آدرس صفحات کوتاه تر برای کپی کردن و چسباندن، به خاطر سپردن، به اشتراک گذاشتن در رسانه های اجتماعی،  ایمیل کردن و … بسیار مناسب تر هستند.

۷- آدرس صفحات را با عنوان مطلب در بیشتر موارد یکسان کنید.( مخصوصا زمانی که ایجاد حساسیت می کند).

     ترجیحا بخشی از عنوان مطلب شما در آدرس صفحه باید وجود داشته باشد به گونه‌ای که منظور را برساند، یعنی کسی که لینک شما را میبیند متوجه موضوع مطلب شما شود.

     در تصویر زیر در لینک اول نمیتوان حدس زد درون مطلب چه موضوعی وجود دارد اما لینک دومی به وضوح به ما نشان می دهد که چه اطلاعاتی در صفحه وجود دارد.

54ea7fc0839db8.61652857  نکاتی برای بهینه سازی آدرس صفحات سایت 54ea7fc0839db8

۸- استفاده از کلمات ربط در آدرس ممنوع.

     در آدرس صفحات کلمات ربط مثل ( و، یا، اما، غیره، اگر و … ) را حذف کنید. این امر به ما کمک می کند تا آدرس صفحه ما کوتاه‌تر باشد و در عین حال در صورت نبودن آن‌ها باز هم محتوای متن صفحه با دیدن لینک آن مشهود است.

۹- حذف یا مدیریت کاراکترهای اضافی و غیر قابل مفهوم در آدرس صفحات.

      در این مقاله کاراکترهای غیر قابل فهم که در آدرس صفحات استفاده می شود قابل مشاهده است و در تصویر زیر هم مختصری از آن قابل مشاهده است. ما باید با مدیریت حرفه ای وبسایت خود این کاراکتر ها را از آدرس صفحات وب خود حذف کنیم.

54ea8746e0e803.90711764  نکاتی برای بهینه سازی آدرس صفحات سایت 54ea8746e0e803

۱۰- انتقال لینک ها به یکدیگر حداکثر به دو لینک معطوف شود.

     فرض کنید صفحه الف را به صفحه ب انتقال داده اید ( تا اینجا مشکلی در کار نیست) و در ادامه صفحه ب به صفحه ج نیز منتقل شده است. در اینجا بهتر است به صورت مستقیم صفحه الف به صفحه ج منتقل شود. مطمنا خزنده های موتورهای جستجو دوست ندارد مسیر طولانی تری را برای رسیدن به محتوای شما طی کنند، همچنین کاربران نیز این انتقال های چند تایی را مخصوصا در مرورگرهای موبایل با خطا خواهند دید.

۱۱- پوشه های کمتر بهتر است

به دو آدرس زیر توجه کنید:

randswhisky.com/scotch/lagavulin/15yr/distillers-edition/pedro-ximenez-cask/750ml

randswhisky.com/scotch/lagavulin-distillers-edition-750ml

     برخی از پوشه‌ها در مسیر آدرس نیاز نیست که وجود داشته باشد. ترجیحا این پوشه‌ها باید حذف شوند. این مسئله به مدیریت دسته‌بندی سایت شما بر می‌گردد که از ابتدا بهتر است با این دیدگاه طراحی شود تا آدرس صفحات هم کوتاه تر باشد.

۱۲- علامت هشتک را از آدرس صفحات حذف کنید.

     فلسه وجودی هشتک برای ارسال مخاطب یه یک صفحه خاص با یک کلمه خاص در وبسایت می باشد. هشتک بیشتربرای پیگیری یک رشته مطلب به کار می رود. اما استفاده از هشتک برای این کاربری در آدرس صفحات اصلا ایده خوبی نیست.

۱۳- حساس به کوچک و بزرک بودن حروف ( برای زبان انگلیسی).

     در گذشته مقالاتی مبنی بر عدم اهمیت استفاده از حروف کوچک و بزرگ نوشته شده است. اما در صورتی که تصویر زیر را مشاهده فرمایید متوجه خواهید شد که اگر سرور شما ویندوزی است می توانید به صحبت های همان مقاله اکتفا کنید اما در صورتی که سرور لینوکسی دارید بهتر است به کوچک و بزرگ بودن حروف بیشتر دقت کنید.

54eab252178055.56686508  نکاتی برای بهینه سازی آدرس صفحات سایت 54eab252178055

۱۴- از خط فاصله و آندر لاین برای جدا کردن حروف استفاده کنید.

     تمام موتورهای جستجو پیشنهاد این موضوع را داده اند که بهترین گزینه برای جدا کردن کلمات در آدرس یک صفحه وب آندر لاین و یا خط فاصله می باشد. فاصله معمولی هم پاسخگوی این امر می باشد اما چون فاصله به عنوان %۲۰  مشاهده می شود بهتر است از فاصله استفاده نشود.

۱۵- استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی در آدرس صفحات ممنوع

     اگر به مثال زیر دقت کنید یک کلمه خاص بارها در این آدرس و توضیحات متای این صفحه و عنوان آن استفاده شده است. بسیاری از کاربران این امر را به عنوان فریب خواهند دید و بر روی سایت شما کلیک نمی کنند. بنابراین از قرار دادن کلمات تکراری در آدرس یک صفحه وب جدا بپرهیزید.

54db069a8d8cc1.93593526  نکاتی برای بهینه سازی آدرس صفحات سایت 54db069a8d8cc1

در صورتی که نظری دارید و احساس میکنید مکمل بحث بالاست می توانید در کامنت ها مطرح کنید.

منبع: موز دات کام

طراحی سایت
درباره ما گروه فنی سئوروید

در یک تعامل سازنده موفق به تشکیل یک گروه کاری شده‌ایم که برآیند آن رضایت مشتریان عزیزمان است. فعالیت در گروه ما فقط در یک راستا صورت می گیرد و آن هم حرکت بدون حاشیه به سمت رفع نیازهای اساسی هر مشتری و پرهیز از هزینه‌های اضافی.

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *